Do Turecka

… za relaxací a odpočinkem

Opalování v Turecku

// by

Turecko je opravu velká a rozmanitá země. A to nejen plochou, kterou jeho území zabírá na asijském a evropském kontinentu či společensky, ale též co se týče podnebí. 3% tureckého území se nachází v Evropě a 97% v Asii. Není se tedy co divit, že vzhledem k velkému území jsou mezi konkrétními regiony v Turecku velké rozdíly v teplotě. Dalo by se říci, že co oblast, to jiné klima.

Každým rokem získává Turecko na oblibě a množství turistů, cestujících na dovolenou do tureckých letovisek, se neustále zvyšuje. Které období je nejvhodnější na návštěvu Turecka? Vzhledem k tomu, že Turecko geograficky patří do subtropického pásma, je nutno myslet na to, že v průběhu léta jsou zde teploty opravdu horké. Turecká sezóna začíná již začátkem jara a končí v půlce října. Západní pobřeží Turecka, kam spadá třeba středisko Bodrum, omývá Egejské moře. Teploty se na Egejské riviéře začátkem jara pohybují kolem 23 °C. Osvěžení v moři je tu i v tomto čase obvykle žádoucí. Letní sezóna tu končí ale skoro o měsíc dříve než v jižní části Turecka na Turecké riviéře.

Ačkoliv jsou letoviska na jižním pobřeží situovány daleko více na jih než střediska na Egejské riviéře, teploty tu jsou velmi podobné jako v západní části Turecka. Pobřeží na jihu a jeho letoviska Alanya, Side, Belek a Kemer jsou asi nejnavštěvovanějšími letovisky. Jejich velkou výhodou je skutečnost, že i uprostřed podzimu se tu dá ještě dobře vykoupat.

Vždy je ale třeba pamatovat na skutečnost, že slunce u moře opaluje jinak než u nás. Je nutné pamatovat na pečlivou ochranu před sluncem tak, aby se pobyt v Turecku neproměnil ve zlý sen hned první den. Na silný sluneční svit si musí pokožka zlehka zvykat a nic se nesmí přehánět.

Vždy je nutné si s sebou zabalit opalovací krém minimálně s faktorem 15. Není doporučováno používat nižší! Optimální je více než 20 a krém by měl mít oba UV filtry (A i B). Dětem je doporučován opalovací krém s faktorem 30.

Příznivci opalování bez plavek musí myslet na to, že jsou v muslimské zemi. Neplatí tu přímo zákaz opalování bez plavek, ale bývá doporučováno si tento způsob opalování nechat spíše k bazénům u hotelů a neprovokovat zdejší obyvatele. Na veřejně přístupných plážích by návštěvníci Turecka měli ctít zvyklosti místních.