Do Turecka

… za relaxací a odpočinkem

Turecká Alanya

// by

Prázdninová oblast jménem Alanya se nachází u jižního pobřeží Turecka. Město je situováno v působivém prostředí na úpatí majestátného a na desítky kilometrů dobře viditelného pohoří Taurus. Z jedné strany je Alanya lemována lesy a pastvinami a ze strany druhé mořského pobřeží. Tato část tureckého jižního pobřeží kolem Alanye, patřící na takzvanou Tureckou riviéru, se dlouhodobě řadí k oblíbeným místům turistů, kteří hledají hlavně klidnou a ničím nenarušovanou pohodovou dovolenou.

Břehy kolem Alanye jsou omývány vodami vyhřátého Středozemního moře. To turistům garantuje výborné klimatické podmínky po celý čas jejich dovolené. Během hlavní letní sezóny se tady teploty standardně pohybují na hodnotách kolem 30 stupňů Celsia. Nebe nad Alanyí je téměř vždy azurově modré. Ale též ve zbytku roku se v této oblasti teplotní průměr pohybuje kolem 21 stupňů. To jsou na naše podmínky téměř letní a velmi vítané hodnoty.

Pobřeží kolem Alanye je charakteristické dlouhými plážemi s bílým pískem. Konzistence plážového písku se liší místo od místa, od jemňoučkého písku až po hrubší s malými kamínky. Mezi nejznámější pláže v blízkosti Alanye patří určitě Kleopatřina pláž, jedna z nejhezčích pláží v Turecku vůbec. Svůj název získala podle egyptské panovnice Kleopatry, která tady údajně okouzlena zdejší přírodou svěřila své tělo moři.

Je k nalezení v západní části Alanye a pravděpodobně jediným záporem může pro některé jedince být celkem svažitý terén. Pokud by náhodou někoho u moře omrzelo koupání nebo další plážové radovánky, můžete se vydat na prohlídku jeskyně Damlatas. Jeskyně se nachází prakticky u pláže a říká se o ní, že jeskynní vzduch velice blahodárně působí na návštěvníky s dýchacími komplikacemi.

Zájemci o historii a památky mohou v okolí Alanye objevovat zbytky několika starobylých měst. Již z dálky jsou dobře viditelné do výšky se tyčící středověké hradby a rozvaliny mohutné pevnosti, která v minulosti chránila obyvatele před pirátskými útoky. Návštěva alanyjského hradu je z tohoto důvodu na programu mnoha turistů. Z jeho hradeb mají turisté celou Alanyi doslova jako na dlani.

Po aktivně stráveném dni je ideální čas na ochutnání zdejší chutné gastronomie. A kde jinde si dát světově známý kebab než právě zde, na Středomořském pobřeží v Turecku?