Do Turecka

… za relaxací a odpočinkem

Na dovolenou do Turecka

// by

Turecko je velice pozoruhodná a zajímavá orientální země. Většina území Turecka se rozkládá v Asii a pouze jeho malý západní cíp leží na evropském území. Díky rozloze 780.000 km2 patří spíše mezi větší země a této skutečnosti odpovídá též počet obyvatel. V Turecku žije trvale celých 70 000 000 stálých obyvatel.

Turecko poskytuje vše, co si jen mohou o dovolené přát. Má vysoké hory, vhodné k turistice, lákavé a čisté moře, dlouhé pláže s písečným povrchem a pochopitelně i plno středověkých a starověkých památek. Vše je dokonale prolnuto takovým způsobem, že si návštěvník může připravit opravdu na zážitky bohatou dovolenou a denně podnikat úplně jiné činnosti.

Více než polovinu návštěvníků do těchto končin láká jiná kultura. A ačkoliv jde o muslimy, není třeba se obávat, že by Turci měli cokoliv společného s muslimským fanatismem. Ba naopak, Turci jsou velice pohostinní a přátelští. Dá se říci, že v některých případech až neodbytní. Turisty zvou na vypití čaje a neustále někoho zastavují a diskutují s ním. Za zmínku stojí, že v Turecku se cestovatelé velmi zřídka setkají se zloději či kapsáři tak, jako je tomu u nás.

Turecké břehy omývá ze 3. stran moře. Na severu je to Černé moře. To je částečně ochlazováno srážkovými mraky na Pontských horách. V tomto regionu země prší docela často a proto není tak dobré ke trávení letní dovolené. Západní část Turecka a Egejské moře přitahuje hlavně turecké turisty. Cizinci do těchto končin jezdí ponejvíce na výlety za poznáním starého města v Istanbulu a antických památek. Ovšem v současnosti získává tzv. Egejská riviéra na významu i mezi turisty, přijíždějícími k moři z jiných zemí. Jižní pobřeží Turecka lze označit jako nejkrásnější a hlavně nejoblíbenější částí mezi návštěvníky Turecka. Břehy Turecké riviéry omývají vody východní části Středozemního moře a sluníčko tu svítí od rána do večera.

Jižní část Turecka je po celé délce lemovaná celou řadou hotelů a v první řadě kilometry dlouhými písečnými plážemi. I tady se nacházejí zřídka navštěvované pláže ukryté mezi skalami, ke kterým je obtížný přístup. Na takových plážích si pak dozajista každý vychutná soukromí a klid.

Vedle celodenního odpočinku na pláži by ovšem měl každý návštěvník Turecka zavítat také do velkých měst jako je třeba Istanbul či města Edirne, Konya nebo Sivas. Právě v nich se dá zažít alespoň něco z historie a kultury Turecka. Takové návštěvy nebudou turisté bezpochyby litovat.