Do Turecka

… za relaxací a odpočinkem

Brána do Orientu

// by

Istanbul je určitě nejpopulárnější, nejrozvinutější a současně hlavní město Turecka. Název Istanbul se však používá až v poslední době. V historii bylo město známé též jako Bizantion, Konstantinopole či Cařihrad. Istanbul se rozkládá hned na dvou kontinentech, na evropském a asijském. Obě části jsou spojeny a zároveň i rozděleny úžinou Bospor. Nejvíce významných památek, které patří k turisticky nejvyhledávanějším místům, se nalézá v evropské části města.

Centrální část města Istanbul bývá zejména v průběhu sezóny poměrně ucpaná a přelidněná. Pro přepravu po městě proto bývá doporučováno využívat především hromadnou dopravu. Autem nebo taxíkem totiž cestování většinou trvá daleko déle. Způsob využívání je identický jak pro metro či tramvaj, tak také autobusy a dokonce i lodě. Vždy je nutné zakoupit žeton, který se vhodí do turniketu. Ten následně pustí návštěvníky dovnitř. Díky těmto dopravním prostředkům se lze dostat na nejznámější istanbulské památky celkem rychle a pohodlně.

Prohlídka paláce Topkapi trvá půl dne. Nejlepší je palác navštívit časně z rána, protože tak je možné se vyhnout zástupům turistů. Prohlídku si pak každý může dokonale užít. Za vstup se platí cca. 35 TL, za to se však turistům naskytne prohlídka opravdových skvostů. Už jen sultánův trůn, posetý drahokamy, či největší diamant světa nebo smaragdy, stojí za podívanou.

Turisty obvykle láká též Modrá mešita. Do mešity je vstupné dobrovolné a je potřeba vzít si vhodný oděv. V případě, že by byla návštěvníkovi vidět kolena nebo by měl odhalena ramena, je třeba vypůjčit si velký přehoz, kterým se člověk zahalí. Pamatovat je třeba na to, že jde o posvátné místo. A tak je žádoucí chovat se potichu a nerušit jiné návštěvníky.

Modrá mešita a palác Topkapi patří zřejmě k těm nejznámějším a největším památkám ve městě. Rozhodně ale nejsou jediná místa, která stojí za návštěvu. Turisté mohou své další cesty směřovat třeba k chrámu Hagia Sofia, Tulipánové mešitě, velkému bazaru Kapali Carsi, Konstantinovu sloupu popřípadě k cisterně Yerebatan Saray.

Během času stráveného v tureckém Istanbulu se velká část návštěvníků cítí jako v jiném světě. Jistě ne bez příčiny. O městě se říká, že je bránou do Orientu. A co teprve v tomto městě strávit dovolenou?