Do Turecka

… za relaxací a odpočinkem

Turecké peníze

// by

Na dovolenou do Turecka se cestovatelům doporučuje přivézt s sebou kvůli směně jak americké dolary, tak eura. Při výměně peněz by měli dbát zvýšené opatrnosti a nedůvěřovat komukoli, kdo je uprostřed města zastaví.

Směňovat eura či dolary je nejlepší ihned po příletu v terminálu. Další bezpečnou možností je směna peněz v turisticky významných oblastech. Kdo chce nejlepší kurz, měl by zajít do směnárny, která se nachází někde uprostřed některého z velkých měst. Turisté by nikdy neměli věřit jiným kurzům než vyvěšeným na tabuli a peníze by si měli pokaždé přepočítat. Velmi často jsou totiž peníze přepočítávány zcela jiným kurzem než uvedeným na tabuli. I využití platební karty je možné a používá ji stále více turistů. A to jak na platby za zboží či služby, tak také na výběr z automatů.

Turecké platidlo se nazývá lira a bývá označována TL (v mezinárodně TRY). Jedna lira se dál dělí na 100 kurušů. Na papírových bankovkách je vyobrazen Mustafa Kemal Atatürk. Mince se pohybují v hodnotách 5, 10, 25, 50 kurušů a jedné liry, bankovky se tisknou v hodnotách 5, 10, 25, 50 lir a nejvyšší bankovka má hodnotu 100 lir.

Jako v případě jiných zemí, tak také z Turecka není dovoleno vyvážet určité předměty. Jedná se především o věci a předměty, starší 20-ti let. Každý z návštěvníků by si měl pořízení jakéhokoli dražšího upomínkového předmětu dobře rozmyslet a měl by být opatrný. Za vážný delikt je považováno vyvážení kousků či keramiky, které turisté třeba našli. Dbát se musí též na skutečnost, že bezcelně se smí vyvážet jen věci, které nepřesahují hodnotu 500 EUR.

Není radno zapomenout na cigarety. To je první otázka, která zajímá hlavně náruživé kuřáky. Za bezcelní cenu si mohou přivézt 200 kusů cigaret nebo 50 kusů doutníků. Dále pak 1 kilo kávy, 500 gramů čaje, kilo cukrovinek, 1 kg čokolády a 1 láhev alkoholu. I drogistické zboží je omezeno na 5 ks parfému.