Do Turecka

… za relaxací a odpočinkem

Egejská riviéra

// by

Co do oblíbenosti v pořadí druhou nejpopulárnější částí Turecka pro letní dovolenou je hned po Turecké riviéře další riviéra. Tentokrát je to ovšem riviéra Egejská. Z názvu regionu samotného je patrné, že vychází ze jména Egejského moře, které smáčí břehy zdejších pláží. Do tohoto regionu patří mnoho populárních středisek, ze kterých se lze lodí vypravit na nedaleké řecké ostrovy. Mezi známá místa na Egejské riviéře patří například Marmaris nebo Fethiye.

Během dovolené na Egejské riviéře v Turecku je možné navštívit i další zajímavé objekty a památky. Mezi nimi dominuje hlavně region Pamukkale. Toto obdivuhodné místo bylo zapsáno na Seznam UNESCO. Jde o jedinečný přírodní výtvor, kdy voda voda s rozpuštěnými minerály vytvořila kaskádu jasně bílých travertinových jezírek.

Letovisko Marmaris je útulné městečko, nacházející se na jihozápadním konci Turecka. Ostrov Rhodos je odsud skoro na dohled, proto si jej turisté často vybírají za cíl svých lodních výletů. S autem z půjčovny se dá vydat na ostrov vyrazit na vlastí pěst za řádově nižší částky než bývají výlety organizované místními agenturami. Marmaris lemují směrem od pevniny hory, na nichž rostou hojně borovice. Krásné pláže, příjemně vyhřáté moře, starobylé pamětihodnosti a noční život slibují hezkou dovolenou, na kterou se bude ještě dlouho vzpomínat.

Město Fethiye leží mezi Marmarisem a Antalyí. Břehy smáčí z jeho západní strany Středozemní moře. Samotné centrum města bylo vybudováno kolem zdejšího přístavu. Pro milovníky historie je nutností vypravit se ke zdejším hrobům ve skalách, které jsou nad městem vytesané do kamene. Mezi návštěvníky je tato památka velmi oblíbená.

Na Egejské riviéře leží také jedna z nejfotografovanějších pláží na světě. Jedná se o lagunu jasně modré barvy Ölüdeniz a od moře ji dělí jen úzká písečná šíje. Název zátoky volně v překladu zní Mrtvé moře avšak důvodem bude nejspíše klidné hladina v zátoce. Za vstup na pláž i do zátoky se vybírá poplatek, ale ani to neodradí turisty pokochat se tímto unikátním přírodním skvostem.