Do Turecka

… za relaxací a odpočinkem

Do Turecka za potápěním

// by

Krásné a udržované pláže, průzračná voda, spousta zábavy, památky, ale také zážitky. To jsou hlavní důvody pro turisty, kteří se i letos rozhodli odletět na dovolenou k moři do jedné z evropských nebo jiných zahraničních destinací. Velké oblibě se těší potápěčské kurzy, které loni využilo tisíce Čechů.

Ani letos to s největší pravděpodobností nebude odlišné a mezi oblíbené potápěčské destinace bude samozřejmě opět patřit Turecko. Břehy podél Turecké riviéry jsou proslaveny svými čistými plážemi a průzračným mořem. Právě proto si ji ke svým začátkům s potápěním vybírá celá řada turistů. Nejoblíbenější a vyhledávaná střediska jsou Alanya, Antalya, Marmaris či Bodrum.

Nejoblíbenějším způsobem, který turisté volí k cestě za potápěním, je půjčení člunu. Vydají se dál od břehu a tam na ně čeká moře tak průzračné, že z lodě lze vidět až na dno. Právě u mořského dna se dá nerušeně pozorovat hejna rybiček a dalších živočichů. Při příznivých podmínkách je možné spatřit karety obrovské a karety obecné, stejně jako hejna delfínů, kteří rádi doprovázejí lodě a skáčí nad vodní hladinu. Velkým plusem pro Turecko je fakt, že se lze potápět skoro celou sezonu, od dubna do listopadu.

Cesty do této destinace bývají v nabídkách českých cestovek na prvních příčkách co se týče popularity. Celá řada turistů volí Tureckou riviéru coby místo pro nabytí prvních zkušeností s potápěním. Ke všemu se dá na místě výstroj zapůjčit a absolvovat potápěčský kurz.

Oblíbeným potápěčským místem je gallipolský poloostrov. V okolních vodách je tady možné spatřit vraky lodí z první světové války. Památky archeologického rázu lze naopak zkoumat v Bodrumu. Pozor však na tuto oblast, zde jsou ponory povoleny jen v určitých lokalitách. Velkou lahůdkou pak bývá ostrov Kek, kde je možné zkoumat pod hladinou celé zatopené město, vraky lodí popřípadě jeskyně zatopené vodou.